2020/06/03
  • googleplus
  • telegram
  • instagram
  • aparat
  • bale
  • soroush

اصول و نکات ایمنی در وب گردی اینترنت

اصول و نکات ایمنی در وب گردی اینترنت

کمربند ایمنی خود را در اینترنت ببندید

ممکن است در طول روز ساعت های زیادی را پای سیستم رایانه خود سر کنیم و بدون این که هدف خاصی را دنبال کنیم، مرورگر اینترنتی خود را باز کرده و به صفحات و سایت های مختلف اینترنتی سر بزنیم. به این کار وب گردی گفته می شود. این که با هدف یا بدون هدف خاصی، سایت های مختلف را باز کرده و به جستوجوی مطالب مورد نظرمان بپردازیم. بدون شک این کار بسیار لذت بخش است و باعث می شود در بسیاری از مواقع متوجه گذر زمان نشویم اما در زمانی که در حال این کار هستید به این فکر میکنید که این کار تا چه حد می تواند امنیت شما در جهان مجازی را به خطر اندازد؟ آیا به سایت هایی که وارد می شوید به قدر کافی دقت دارید؟
برقراری امنیت کامل در زمان وب گردی تقریبا غیر ممکن است اما رعایت برخی از نکات در استفاده از اینترنت می تواند تاثیر قابل توجهی در افزایش امنیت شما داشته باشد. به همین خاطر این هفته تصمیم گرفته ایم تا شما را با مهمترین نکات امنیتی در زمان استفاده از اینترنت آشنا کنیم . مراقب کلیک های خود باشید مراقب باشید برروی چه چیزی کلیک می کنید! سایتها به راحتی میتوانند بفهمند از کجا می آیید، آدرس IP شما چیست. نکته بسیار مهمی که در باز کردن یک لینک باید توجه داشته باشید این است که اگر می خواهید اطلاعات سایتی که در آن هستید توسط سایتی که لینک آن آمده است دزدی نشود، لینک را به طور مستقیمباز نکنید بلکه لینک را کپی کرده و در یک تب جدید یا پنجره جدید باز کنید. نمونه ای از این سایت ها، سایت هایی هستند که به شکل فروم و تالار هستند و کاربران لینک های مختلفی با اهداف مختلف در صفحه قرار میدهند و شما را ترغیب میکنند
تا روی آن کلیک کنید. امن ترین راه برای زمانی که از سایت های ناشناس استفاده می کنید استفاده از پروکسی میباشد، هر سایتی که بدون پروکسی بازدید می کنید به راحتی میتواند به IP شما دسترسی داشته باشد. طبق آمار، اکثر اطلاعات دزدی شده و کلاهبرداری ها از طریق کلیک کردن برروی لینک هایی است که کاربر را تشویق به کلیک برروی لینک می کند و سپس به یک سایت آلوده وصل می کند. خصوصا در مورد ایمیل هایی که به شما میرسد، حداکثر دقت را کنید و ایمیل هایی را که ناشناس می باشد در لیست هرزنامه خود قرار دهید و از باز کردن و کلیک برروی لینک های موجود در محتوای آن خودداری کنید .

مرورگر خود را آپدیت کنید

مرورگر خود را مرتب به روزرسانی کنید. معمولا مرورگرهای مختلف به شکل متناوب نسخه های مهم امنیتی خود را برای دانلود، ارائه میدهند، این نسخه ها مشکلات و آسیب پذیری ها و باگ های امنیتی در نسخه های قبلی را برطرف کرده اند، این آسیب پذیری ها معمولا بعد از حمله توسط مهاجمین و روش های هک کردن و همچنین گزارش های دریافت شده از کاربران مبنی بر وجود مشکل امنیتی، شناسایی و برطرف می شود. برای دریافت این برنامه های به روز شده حتما از طریق وب سایت خود مرورگر اقدام کنید یا به شکل آنلاین اقدام به آپدیت کردن آن توسط خود مرورگر کنید. همچنین سیستم عامل خود را نیز مرتب به روزرسانیکنید خصوصا نسخه های امنیتی که سیستم عامل ها برای دانلود هر چند وقت یک بار برروی سایت خود قرار میدهند .

صفحات پاپ اپ را مسدود کنید

جلوی Pop-up را گرفته و آن را بلاک کنید ! Pop up صفحاتی هستند که بدون اجازه شما باز می شوند و شروع به بارگذاری در مرورگر شما می کنند، بسیاری از این Pop-up ها می توانند بدافزارهایی باشند که بدون اجازه شما مبادرت به انجام عملیات مخرب می کنند. اکثر نسخه های جدید مرورگرها این امکان را دارند که به
طور پیش فرض، جلوی این Pop-up ها را می گیرند و آنها را بلاک می کنند. اگر در مرورگر شما هنوز این ویژگی فعال نمی باشد حتما آن را فعال کرده یا از نسخه های بالاتر که این امکان را فراهم میکند استفاده کنید یا از نرم افزارهای بلاک کنندهPop-up استفاده کنید .

هر افزونه ای را نصب نکنید

در انتخاب پلاگین ها و افرونه های مرورگرها بسیار مراقب باشید حتی بسیاری از افزونه های امنیتی طراحی شده برای این مرورگرها خودشان برنامه های تروجان و جاسوسی میباشند. تا جایی که امکان دارد سعی کنید این افزونه ها را نصب نکنید و اگر زمانی هم نصب کردید از اعتبار آن اطمینان حاصل کنید و از افزونه هایی استفاده کنید که مورد تایید خود مرورگرها و توسعه دهندگان آن مرورگر میباشد. زیرا این افزونه ها به شدت میتوانند خطرناک بوده و اطلاعات مهمی از جمله اطلاعات کارت بانکی شما را به سرقت ببرند .

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید