2020/07/16
  • googleplus
  • telegram
  • instagram
  • aparat
  • bale
  • soroush

بارش فکری صفحه ۴۳ کاروفناوری هشتم(شهروند الکترونیکی۱)

بارش فکری

سوال:

با هم گروهی های خود در مورد ویژگی های سرویس دهندهٔ پست الکترونیک قابل اعتماد گفت و گو کنید و نتاىج را در جدول ۵ ۳بنوىسىد.

جواب:


تا چند وقت پیش برای کسی فرقی نمی کرد که با نرم افزار کدام شرکت خارجی اقدام به ارسال ایمیل می کند، اما با ظهور نرم افزارهای داخلی و از آن مهم تر بخش نامه هایی مبنی بر برخی ممنوعیت ها در استفاده از خدمات خارجی ها، حالا اوضاع کمی متفاوت شده است.
این موضوع که استفاده از خدمات خارجی ها در حوزه وب ممنوع باشد یا نه بحث مبسوطی را می طلبد. به سبک و سیاق گزارش های مطبوعاتی هم قصد رفتن به سراغ تاریخ شکل گیری ایمیل در جهان و سپس ایران و در نهایت یک جمع بندی هم نیست.در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات، چند سالی است که با انواع پروژه ها و طرح هایی مواجه هستیم که واژه سنگین «ملی» را یدک می کشند، اما در کنار تولد واژه های درست و نادرستی همچون اینترنت ملی، موتور جست و جوی ملی، سیستم عامل ملی و … نام ایمیل ملی یا داخلی هم به گوش ها رسید.
نخستین بار سازمان فناوری اطلاعات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بود که بحث ایمیل داخلی ذیل دامنه iran.ir را مطرح کرد.استفاده از این ایمیل داخلی که همچنان در حال استفاده است و شنیده شده مدیران دولتی ملزم به استفاده از آن هستند، مسائل خاص خود را دارد.
علاقه مندان به استفاده از این ایمیل باید با در دست داشتن مدارک و مستندات هویتی، اعم از شناسنامه و کارت ملی و مراجعه حضوری، اقدام به گشایش یک پست الکترونیکی با هویت کاملا مشخص برای خود کنند.
با این شرایط شما خواهان داشتن ایمیلی با این شرایطی می باشید.
پاسخ بسیاری منفی است، پاسخ این موضوع در ادامه توضیح داده خواهد شد.موضوع دیگر در خصوص این ایمیل، عدم اطلاع رسانی گسترده برای کاربری آن بود.برای این مساله هم دو علت مطرح بود، نخست مشکلات ناشی از فرآیند ثبت نام و دوم نگرانی هایی از میزان پایداری خدمات و عدم بروز مشکلات فنی در صورت افزایش حجم کاربران می باشد.
همین نقاط ضعف به نقاط قوت تبلیغاتی رقبای داخلی نوظهور ایمیل ملی تبدیل شد. شرکت های داخلی دیگری هم با اتصال به نهادهای متکی به درآمد نفت و برخی هم روی پای خودشان، با صدای بلند و به عنوان یک امکان خاص به کاربران اعلام می کردند که برای استفاده از خدمات ایشان «هیچ» نیازی به ارائه مدارک هویتی نیست !
شخصاً از اینکه ارائه دهندگان ایمیل های داخلی در مجموع توانسته اند چه تعداد کاربر فعال غیر اجباری را جذب کنند، اطلاعی ندارم، اما این را می دانم که این تعداد به هیچ وجه قابل ملاحظه نیست.علت را در انبوه نامه های دریافتی در ایمیل شخصی خود جست و جو کنید که آیا تا به حال با ایمیلی با آدرس داخلی هم مواجه شده اید یا نه؟

تشویق اجباری
اما در حالی که ایمیل های داخلی در کنار ایمیل های خارجی به خوبی و خوشی در حال گذران ایام بودند، ناگهان اخباری منتشر شد که حکایت از انسداد فضا برای خارجی ها داشت. بیستم اردیبهشت ماه سال جاری وزیر ارتباطات در نامه ای به رییس بانک مرکزی از این پس در هنگام افتتاح حساب، تنها ایمیل داخلی از مشتریان پذیرفته شود و ارسال صورت حساب های بانکی به ایمیل خارجی از جمله
Yahoo، Gmail،Hotmail و MSN ممنوع است. چند روز بعد هم خبر رسید که وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در نامه ای خطاب به رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، دستور داد: برای حفظ امنیت اطلاعات استفاده از ایمیل های خارجی مانند یاهو و جی میل برای اپراتورها ممنوع شود.
در این نامه آمده بود: «مطابق اسناد و قوانین موجود، حفظ امنیت اطلاعات در حوزه فناوری اطلاعات از جمله اهداف ماده ۴۶ قانون برنامه پنجم توسعه کشور است و از آنجا که ایمیل های عمومی همچون یاهو و جی میل یکی از ابزارهای خروج اطلاعات از کشور است، دستور فرمایید اپراتورها در ارسال ریزمکالمات مشتریان به صورت الکترونیکی نسبت به رعایت موارد ذیل اقدام عاجل و آنی به عمل آورند:
عدم استفاده از ایمیل هایی با میزبانی خارجی و ایمیل های عمومی نظیر یاهو، جی میل، هات میل و MSN
استفاده از ایمیل با میزبانی داخلی که فهرست آن روی سایت مرکز توسعه مدیریت اینترنت قرار دارد و به صورت مرتب به روز می شود.
بگذریم که رسانه ها نامه دوم را زیر سوال بردند که اصلا مگر چند نفر تا به حال ریز مکالمات خود را آن هم به صورت الکترونیکی از اپراتورهای کشور خواسته اند. در همین حال برخی این بخش نامه ها را عامل اعتماد کاربران به ایمیل داخلی ندانسته و تشویق اجباری را مناسب نمی دیدند، اما بی توجه به این مخالفت ها و در پس همه این موارد، یک نگرانی وجود داشت که هنوز هم در قالب سوال در رسانه ها و افکار عمومی باقی است،آیا در نهایت ایمیل های خارجی مسدود می شوند؟
اما در حالی که پاسخی به این پرسش نمی توان داد، شواهد نشان از آن دارد که دستورات و بخش نامه های مذکور کاربران را به سمت و حتی به فکر استفاده از ایمیل های داخلی نینداخته در عوض برخی به دنبال جایگزینی احتمالی ایمیل های خارجی کمتر شناخته شده هستند.
ایمیل داخلی یا ایمیل خارجی


چالشی به نام امنیت
ایمیل های داخلی به واسطه عدم کاربری عمومی تاکنون مورد محک و ارزیابی کاربران، کارشناسان و البته هکرهای محترم قرار نگرفته اند. از این رو تاکنون گزارش فنی و تخصصی در خصوص نقاط ضعف و قوت این ایمیل ها منتشر نشده است، اما درد دل های غیر رسمی از سوی دست اندرکاران حکایت از آن دارد که ایشان نگران ثبات در خدمات خود هستند. گفته می شود برخی از ایمیل های داخلی در بهترین شرایط و با حداقل امکان تخصیص فضای کاربری، ظرفیت پذیرش حداکثر ۲ میلیون کاربر را دارند.
از تعداد متقاضیان واقعی موجود در کشور که بگذریم، برای یک لحظه کاربران نزدیک به میلیارد یکی از ایمیل های خارجی و ظرفیت نامحدود نگهداری و ارسال ایمیل آنها و از همه مهم تر ثبات بی نظیر ارائه خدمات و عدم اختلال در آنها را در نظر بگیرید.
اخیراً اما گروهی که خود را متخصصان و نخبگان دانشگاهی عرصه فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور نامیده و در جایی به کنایه خواندم که گفته بود این متخصصان چرا به جای سایت وبلاگ دارند، نسبت به وضعیت امنیتی ایمیل های موسوم به ملی هشدار دادند. در بخشی از اطلاعیه ایشان آمده: «گرچه در ضرورت راه اندازی سرویس های ایمیل داخلی تردیدی برای متخصصان وجود ندارد، اما دستورالعمل وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مبنی بر الزامی بودن استفاده از ۳ سرویس پست الکترونیک معرفی شده که قطعا نه شایسته عنوان ملی هستند و نه حتی می توان آنها را تولید داخلی محسوب کرد، بسیار نگران کننده و سوال برانگیز است.
بهتر است توضیح داده شود که براساس کدام معیارهای فنی، صلاحیت سرویس های دولتی مذکور بررسی و تایید شده است تا این شائبه در اذهان به وجود نیاید که برخی با علم و آگاهی به مشکلات متعدد کاربری و امنیتی و عدم قابلیت توسعه پذیری این ۳ سرویس، اصرار دارند دستاوردهای ناقص و فاقد کیفیت خود را با استفاده از تبلیغات سرسام آور و بخشنامه های الزام آور به کاربران ایرانی تحمیل کنند.» اگرچه این گروه در پایان اطلاعیه خود آدرس وبلاگی را داده اند که مشکلات فنی ایمیل های داخلی در آن منتشر شده است.

ایمیل های داخلی را بشناسید !
هر چند که کارشناسان معتقدند فعالان تجاری می توانند متناسب با سایت اینترنتی وابسته به شرکت یا موسسه خود سرویس پست الکترونیکی اختصاصی هم داشته باشند، اما در عین حال برخی از مسوولان تاکید بر استفاده از ایمیل های داخلی دارند. بر اساس شواهد موجود در حال حاضر شاید تعداد ایمیل سرویس های ایرانی به تعداد انگشتان دو دست هم نرسد. همچنین همانطور که گفته شد، اطلاعات دقیقی از تعداد کاربران این ایمیل ها وجود ندارد و از سوی دیگر میزان امنیت این سرویس ها هم مشخص نیست. در نتیجه به عنوان نگارنده نمی توان پیشنهاد استفاده از سرویس خاصی را ارائه داد، اما به هر حال بد نیست با این نام ها آشنا شوید و اگر خواستید هم می توانید به سایت آنها سر زده، اما تصمیم استفاده از آنها با خود شماست. میهن میل، پست الکترونیکی تبیان، پست الکترونیکی ایران، وطن میل، چاپار، صبا میل و . . . اسامی ایمیل سرویس های ایرانی است که در حال حاضر مشغول ارائه خدمات به کاربران ایرانی هستند.

موافقان و مخالفان
فارغ از مشکلاتی اعم از مسائل فنی، ثبات خدمات و حجم قابل میزبانی از سوی ایمیل های داخلی، مخالفان استفاده از این ایمیل ها نگرانی دیگری دارند که قابل پنهان کردن نیست. بی رودربایستی، کاربران علاقه ای به افشای هویت کاربری ایمیل خود ندارند و از آن هم مهم تر آنها علاقه ای به رویت محتویات ایمیل های ارسالی و دریافتی خود از سوی میزبانان ایرانی ندارند.
از سوی دیگر مخالفان ایمیل های داخلی معتقدند در کجای دنیا استفاده از ایمیل داخلی اجباری است، مخالفان همچنین معتقدند که حداقل در کنار استفاده اجباری از ایمیل داخلی برای برخی از امور بانکی و داخلی، باید ایمیل خارجی هم داشته باشند تا در صورت بروز هرگونه مشکل در ایمیل های داخلی، کار و زندگی آنها دچار اختلال نشود. برخی هم می گویند اگر صبح بلند شدم و دیدم اطلاعاتم پاک شده است چه کاری از دستم بر می آید؟
موافقان اجرا و استفاده از ایمیل های داخلی هم اما حرف ها و دلایل خاص خود را دارند. در پاسخ به نگرانی های فنی، ظرفیتی و کیفیتی، گفته می شود ایمیل های متعدد زیادی در راه است که به این دغدغه کاربران پایان می دهد.
درخصوص بی اعتمادی کاربران به کنترل و دیده شدن مکاتباتشان هم پاسخ داده اند که تنها با دستور قضایی ممکن است اطلاعات کاربران را مورد استفاده قرار داد که البته این موضوع در قانون جرایم رایانه ایی کشور نیز ذکر شده است.
یک مقام مسوول در این زمینه همچنین می گوید: زمانی که فردی می خواهد عضویت ایمیل های خارجی داشته باشد، ناچار است تفاهم نامه هایی را که این ایمیل ها مطرح می کنند تایید کند. در برخی از موارد افراد حتی نمی دانند در این تفاهم نامه چه مسائلی ذکر شده، در حالی که در این تفاهم نامه ها آمده که شرکت ارائه کننده خدمات ایمیل این اجازه را دارد که درصورت درخواست، اطلاعات کاربران خود را در اختیار مراجع مختلف قرار دهد.
اما موافقان موضوع دیگری را نیز در پاسخ به دغدغه کاربران ایمیل های داخلی عنوان می کنند. به گفته ایشان در حال حاضر موارد مهم تر از ایمیل مردم است که نگرانی و انتقادی هم در برنداشته و ندارد. نمونه این موارد می توان به ده ها میلیون خط تلفن ثابت و سیار و دیگر امکانات وابسته به آنها اشاره کرد که در صورت لزوم در دسترس مراجع ذی صلاح قرار می گیرد. به گفته موافقان به این موارد می توان مسائل محرمانه دیگری همچون اطلاعات مالی و بانکی مردم را نیز افزود. پس در قیاس با مواردی از این دست، ایمیل در محرمانگی کمتری قرار می گیرد، اما حرف موافقان به اینجا نیز ختم نمی شود. موافقان می گویند از کی تا به حال خارجی ها محرم تر از خودمان شده اند؟ و در نهایت اینکه برخی معتقدند کسی که قصد انجام کار غیرقانونی دارد، نگران کنترل ایمیل های خود است، وگرنه ایمیل هم یک ابزار ارتباطی بیشتر نیست. از چنین اظهارات و پاسخ هایی قانع شده یا نشده باشید و اینکه حق را به کدام سو می دهید، به قول شکسپیر مساله بودن یا نبودن است که درخصوص ایمیل های خارجی با تفاسیری که در پی آمد پاسخ روشنی در دست نیست.

منبع:سایت تارنما

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید